גשם של סרטים

 כמו בכל שנה, חנוכה האחרון הציף אותנו במבול סרטי ילדים חדשים וצבעוניים. מה חובה ומה נפילה?

"גשם של פלאפל 2"

אם במקרה לא ראיתם את "גשם של פלאפל", הסרט הקודם, כדאי שתשאלו את עצמכם מה בעצם אתם עושים פה בקולנוע, כשמסביב כל כך הרבה סרטים שהם לא המשכונים. אם בכל זאת תרצו לצפות בו, תשמחו לשמוע שההמשכון החינני אם כי הקצת מיותר הזה מתחיל בדיוק במקום שנגמר הסרט הראשון, כולל תקציר האירועים הקודמים.

פלינט, ממציא המכונה שהאכילה את כל האי שלו קצת יותר מדי בהתלהבות בסרט הראשון, מקבל אעשיו הצעה שאי אפשר לסרב לה, גם אם בעצם כדאי לעשות את זה. הוא מוזמן להצטרף למטה הממציאונאוטים, ארגון שדומה דמיון חשוד למטה גוגל או אפל, שאנשיו סוגדים לקפה לאטה ולחדשנות, ונופל קורבן לתוכנית לגנוב את ההמצאה שלו, שהגה הממציא הגדול צ'סטר וי, הגיבור שלו (שנושא דמיון לא מבוטל לסטיב ג'ובס המנוח). צ'סטר וי זומם לגנוב את ההמצאה שבסרט הקודם הורידה על העולם גשם של מאכלים, וכדי להגשים אותה הוא שולח את פלינט בחזרה לאי, שפונה אחרי שכמעט נקבר מתחת לגשם הג'אנק פוד, בטענה שצריך לשתק את המשך פעילות המכשיר שלו כדי להגן על העולם ממתקפת המבורגרים רצחניים. אבל התוכנית של צ'סטר נהרסת מהרגע הראשון בגלל חוסר היכולת של פלינט לשמור על סוד שבזכותה החברים שלו, כולל סן החזאית המקסימה ואבא שלו, מתעקשים לצאת איתו למשימה.

811
כשהם מגיעים לאי הם מגלים שההמצאה של פלינט כיסתה אותו בג'ונגל מלא בפירות וירקות שהתעוררו לחיים. היפופוטמים מתפוחי אדמה, לווייתנים מחצילים ומשפחות מרשמלו ורדרדות, יוצרים ביחד מערכת אקולוגית של בעלי מזון, כולל עכבורגרים שצדים את קורבנותיהם בקורי גבינת צ'דר דביקה. צ'סטר, במאמציו לגנוב את ההמצאה של פלינט, נתקל שוב ושוב בקשיים לסכסך בינו לבין חבריו ולבודד אותו, וכולנו לומדים שוב שיעור מתקתק כמו תינוקות התות שמקפצים בסרט ודביק כמו אגמי המייפל שממלאים את האי, על כוחה של חברות אמת ועל כך שגם מי שנראה מפחיד יכול להיות בעל כוונות טובות.
לגיל שש ומעלה

"לעוף על הזמן"

הסרט הראשון בהיסטוריה שנתן תפקיד ראשי לתרנגול הודו נראה לפרקים כמו מין ניסיון הסתננות טבעוני להוליווד, שנועד לוודא שהילדים לעולם, לעולם, לא יחשבו לאכול חיות. כמעט מהרגע הראשון הוא הופך לשילוב של "משחקי הרעב" עם הטפה טבעונית שמזילה דמעות על גורלם העצוב של תרנגולי ההודו המטומטמים אך מעוררי האהדה. בשלב זה, כל הורה שמעוניין שילדיו עוד יאכלו אי פעם שניצל ישקול לחטוף אותם מהאולם ולברוח. אבל מהר מאוד, לשמחתנו, הסרט שוכח מההטפות והופך לכיף אמיתי. רג'י, תרנגול הודו שזכה לפני חג ההודיה בחנינה המסורתית מנשיא ארה"ב מגיע לקמפ דייוויד, גן עדן לתרנגולים. בזמן שהוא מסתגל לחייו כתרנגול הנשיאותי ושוקע באורגיית זלילה של פיצה, הוא מגויס למשימה סודית על ידי תרנגול הודו ענק ובעל מטרה נעלה: לחזור בזמן ליום אסונם של תרנגולי ההודו, חג ההודיה הראשון, ולהוציא אותם לנצח מתפריט הארוחה שבגללה מוצאים את מותם בכל שנה מיליוני תרנגולים.

AF-0030_0700_0550_101.JPG (Large)

כנגד כל הסיכויים הם מצליחים להשתלט על מכונת זמן, להגיע ליעד ולחבור לשבט של תרנגולי הודו פראיים שמתגלים כחכמים, נועזים ואינדיאנים יותר מתרנגולי ההווה, ויחד משיגים את הלא ייאמן. מרגע שנגמרת ההתחלה הצולעת העלילה הופכת לדינמית, מצחיקה ומעניינת, מדברת לילדים ולא טיפשית מדי למבוגרים. לזכות הסרט ייאמר שהוא נאמן למציאות ומציג את תרנגולי ההודו כיצורים הסתומים שהם באמת, אם כי גם בני האדם בו לא יוצאים גאונים גדולים, ובעיקר מעורר מחשבות קודרות על אנשים שצוחקים על תרנגולי הודו טיפשים שסוגדים לתירס, בזמן שהם עצמם יושבים בקולנוע מצוידים בדליי פופקורן ועושים את אותו הדבר. יכול להיות שחלק מהבדיחות יעופו מעל לראשם של הילדים כמו תרנגול הודו מנמיך טוס אבל היי, גם להורים מגיע ליהנות קצת והילדים יזכו לדי והותר רגעי צחוק משלהם בסרט הזה.

גיל שש ומעלה

"להציל נסיכה"

ראסטי הוא אביר עשוי מפח בארץ פחלנד שמורכבת כולה מגרוטאות מתכת. בניגוד לאבירים אחרים, או בעצם בדיוק כמוהם, הוא מרוכז בעצמו במידה דוחה ומתעלם מהמחיר שהקרובים לו משלמים על ההרפתקאות שלו. אחרי שהוא מנצח בתחרות בעזרת מנוע ש"נפל ממשאית" והותקן בסוס המכאני שלו, הרמאות נחשפת והתואר והטירה שלו נשללים ממנו. בו, החברה שחיה איתו בטירה יחד עם מבחר של כלי בית בעלי אישיות וכלי עבודה כנ"ל וסבלה את התקפי האנוכיות שלו, יוצאת לחפש לעצמה בית אחר. היא מוצאת מקלט אצל הנסיך נובל, אביר נערץ על ידי רוב תושבי הממלכה בזכות יופיו וכישורי הלחימה שלו אבל בעל אישיות קצת מפוקפק, אבל אחרי שהיא מסרבת להינשא לו  ומגלה שהוא מתכנן הפיכה בממלכה, היא נכלאת בטירה שלו בצינוק עם עוד עשרות נשים שגילו גם הן כמה הוא טיפש ודחו אותו.

להציל נסיכה 28.11 גלובוס גרופ וסרטי חמישה כוכבים

רסטי, שלמרות הכול מתברר כחבר נאמן, יוצא להציל אותה גם אם זה יחייב אותו להתייצב מול דרקון עם שני ראשים (צפירת הרגעה לנשמות עדינות: שום דרקון לא ייפגע במהלך הסרט הזה). העימות בין הנסיך הנוצץ שבז לכל דבר ישן ומרופט לבין ראסטי העשוי מברגים וגלגלי שיניים ישנים הוא העימות בין קיימות לבין בזבוז משאבים (כולל מִחזור, בצורתו ההורסת כלים ומכשירים והופכת אותם לקוביות מתכת דחוסות במקום לתקן אותם). ראסטי יוצא נגד הנסיך בראש צבא של מפתחות ברגים, פומפות וטלפונים ישנים מערמת הגרוטאות, וכצפוי כל הגיבורים לומדים שיעור חשוב על חברות, מראית עין נוצצת מול מציאות ומה חשוב באמת בחיים, לקחים שמצליחים לא לעצבן אך ורק כי הסרט מקסים כל-כך.

גיל חמש ומעלה

"לשבור את הקרח"

בואו נשים את זה על השולחן. "לשבור את הקרח" הוא סרט נסיכות של דיסני כולל כל השירים, הנערות גדולות העיניים והשמלות היפות שהמעמד מחייב. נס לא היה לנו, ונסיכה של דיסני, גם אם יש לה מספיק יוזמה וכישרון כדי ללכת ולדבר בו זמנית, לא תתעניין פתאום בפיזיקה גרעינית. הבשורות הטובות, להורים שדברים כמו מסרים מעצימים לילדות מעניינים אותם, הן שאפילו ש"לשבור את הקרח" לא שובר את הפורמט, הוא בהחלט מוציא רגל הססנית מהעיגול המוגבל שלו.

קפו

אלזה, נסיכה שנולדה עם הכוח להקפיא כל דבר במגע, מבודדת בידי הוריה האוהבים בגלל הסכנה שבכוחות האלה וגדלה בלי שום מגע עם העולם, כולל עם אחותה הקטנה והמעריצה אנה, שלא מודעת לכוחות הקסם שלה. אבל כשהשתיים גדלות ומגיע יום ההכתרה של אלזה, שערי הארמון נפתחים ושתי האחיות, האחת חרדה על סף הטירוף אחרי שנים של שמירת סוד והשנייה להוטה לצאת אל העולם ולפגוש אנשים, מגלות שאין להן כישורים להתמודד עם מה שמצפה להן. כשכוחות הקסם של אלזה נחשפים היא נמלטת, ובדרכה מקפיאה את הארץ כולה. כשאנה אחותה יוצאת לחפש אותה במישורי השלג היא מגלה את העולם, את כוחה של האהבה ואת קיומם של בוגדנות ורשע. יתרונו של הסרט הוא בכך שהנסיכות מפגינות יותר תושייה ואישיות ממה שיכולנו לצפות, ואם כי מעורבים בסיפור כמה גברים חסונים, עיקרו הוא בקשר בין האחיות, שהוא אהבת האמת שבכוחה לרפא הכול. גם זו התקדמות.

לגיל חמש ומעלה

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s