משחק ילדים

כמו לא מעט הורים, גם אצלנו מתלבטים בין המוח לכוח, בין השכל לשרירים ובקיצור – בין ג'ודו לבין מחשבים, בין חוג כדורגל למבוכים ודרקונים. ליאת שדה, שחקנית שחמט מצטיינת שייצגה את ישראל ודורגה במקום השביעי בעולם, הבעלים והמייסדת של המרכז "בראש חושב" לפיתוח החשיבה, עונה על שאלות בנוגע לגידול ילדים חושבים ולמה בכלל זה כדאי.

עם פרוץ כיתה א' וכל השינויים שהביאה עלינו, עלו גם שאלות שעד עכשיו היו מתחת לפני השטח – בין לחץ לנינוחות יתר, בין רצון להצטיינות לרצון לחיים קלים. מתי, איך וכמה כדאי לעודד את הילדים להשקיע מאמץ בעיסוקים שיפתחו את יכולת החשיבה שלהם? ממבט לצדדים, נראה שלא מעטים ההורים שמתלבטים בשאלות האלה, כמו גם בשאלה איזה מחיר חברתי ישלמו הילדים שלהם על הצטיינות יתרה. ליאת שדה, מייסדת מרכז "בראש חושב" הפועל ברמת אביב ומעביר חוגים וקייטנות בנושא שחמט ומשחקי חשיבה, מנסה לענות על כמה מהתהיות האלה. שדה, שבעצמה הייתה ילדה מחוננת ושחקנית שחמט מצטיינת שייצגה את ישראל באליפויות עולם באירופה וגם זכתה במקום שביעי בעולם, היא בעלת תואר במחשבים, תעודת הוראה ועניין מיוחד בחינוך.

ספרי לי על המרכז. מה בעצם מלמדים שם, פשוט לשחק שחמט?
"במרכז אנחנו מנסים להביא לילדים את כל נושא החינוך, הלמידה ומיצוי הפוטנציאל האישי בדרך חינוכית ומהנה. כל ילד שמגיע למרכז, אנחנו מנסים לראות מה החוזקות שלו, מה הוא פחות אוהב למה הוא פחות מתחבר. אני מאוד דוגלת בזה שחשוב ליהנות ממה שעושים, להשתתף, לנסות. זה בסדר לנסות, ולאו דווקא תמיד להיות צודק ולומר את התשובה הנכונה. המרכז פועל במתכונת של חוגים וקייטנות, ויש לנו פה ילדים מגיל ארבע וחצי ועד למבוגרים. יש חלוקה לפי קבוצות גיל ובתוכה חלוקה לפי רמות אם כי יש מקרים שזה קודם כול לפי רמות, אבל בכל מקרה לא מדובר בהבדלי גיל משמעותיים.
"לומדים אצלנו שחמט וגם משחקי חשיבה. יש לנו גם חוגי מדעים וקסמים, אבל העיקר הוא בשחמט ובמשחקי החשיבה. משחקי חשיבה זה בעצם משחק במגוון רחב של משחקים, בעיקר משחקי קופסה וחידות, בכתב או בעל פה. מה שבעיקר חשוב אצלנו ואני משקיעה בו מאוד זה מערך השיעור סביב המשחק. הוא מה שבעצם מכניס את הילדים לעולם של המשחק, כשהמטרה היא קודם כול להביא להם את הנושא בדרך חווייתית כדי שהם ייכנסו לעולם הזה. כמובן שתוך כדי פיתוח הנושא יש גם פיתוח של הדמיון והיצירתיות. ככה הילדים גם משתתפים וגם מפתחים את החשיבה. אחר כך הם משחקים, ותוך כדי המשחק שואלים שאלות ולומדים אסטרטגיות וטקטיקות".
אלה משחקים רגילים? כאלה שאפשר למצוא בכל חנות?
"חלק גדול מהם כן. זה בכוונה ככה, כי הרבה פעמים כשאנחנו מוציאים את המשחק ילדים אומרים לנו היי, יש לי את המשחק הזה. שואלים אותם, ואתם משחקים איתו? לא. פתחנו אותו רק פעם אחת וזה לא היה מעניין. כי כשלא מגישים את זה בדרך הנכונה, הילדים לא מתעניינים בזה. משחקים למשל דמקה, או משחקים מהעבר כמו רמי קוב. גם בסיפורים שאני בונה מסביב למשחקים יש הרבה ערך מוסף. עכשיו למשל אני עושה בגני ילדים פעילות שהרעיון שלה הוא להאמין בעצמך, ללמוד איך זה נותן לך כוח ומאפשר לך להיות אמין ומוצלח. אני מעבירה גם חוג של יסודות השחמט פעם בשבוע בגני ילדים. וקוראת לזה הרפתקאות הקוסם בארץ המלכים".

שדה. שחמט להמונים

שדה. שחמט להמונים


החוגים האלה מיועדים רק למצטיינים?
"לא. אני יודעת שזה בדרך כלל קהל היעד, ילדים שהם יותר מצטיינים, אבל הנה, בגנים החוג הוא לכולם. להפך, המטרה שלי היא להביא את זה לכל אחד, כי אני מאוד מאמינה שלא צריך להיות אלוף בשחמט כדי לקבל ממנו המון. מקבלים ככה את היכולת לחשוב, סבלנות, ריכוז, זיכרון, חשיבה לטווח ארוך, קבלת החלטות. ואני רואה אצל ילדים ומבוגרים שבעצם זה שהם משחקים, הראש עובד והם מתכננים, זה פוגש אותם גם מחוץ למשחק.
"כרגע, בגלל שזה נתפס כמשהו שהוא רק למצטיינים ורק למחוננים, זה לא כמו כדורגל. לא פופולרי. אני מתארת לעצמי שזה מה שאנשים אומרים לעצמם: הילד שלי לא מחונן, אני לא אתסכל אותו וארשום אותו לחוג כזה. או, אני לא רוצה שהילד שלי יהיה חננה. אבל במרכז אצלנו אנחנו יודעים להתאים את העיסוק הזה לכולם. ויש לנו ילדים שאולי היית חושבת מה להם ולשחמט, ואת רואה מתחילת השנה ועד לסוף השנה איך הילד מתקדם, מאמין בעצמו. אנחנו מאוד מעודדים התנסות, ורואים איך הוא לומד שגם אם בבית לא מאמינים בו, עדיין החוכמה שלו באה לידי ביטוי. נכון שילדים מצטיינים מחפשים את העיסוק הזה יותר, צריכים את זה. כי הסקרנות שלהם מחייבת את זה, כי הם אוהבים דברים מאתגרים. אז אם השיעור הוא משעמם ועוסק רק בחישובים מתמטיים, ילד שהחשיבה שלו לא כזאת ישתעמם, זה נכון. אבל כשהכול מלווה בסיפור, זה יעניין אותו והוא ייכנס לזה. אלה סיפורים שמתאימים לעולם שלהם, ואני יודעת בוודאות שהם משדרגים את השיעור, מכניסים אותם בכיף לעולם של המשחק, מוציאים מהם את עולם הרגש".
איך בכלל מגדלים ילד מצטיין?
"ילדים מצטיינים, מה שבעיקר בולט אצלם הוא הסקרנות. כל הזמן הראש חושב, כל הזמן הם מחפשים להיות מאותגרים, לחשוב, להתמודד עם אתגרים מחשבתיים. אני חושבת שחשוב להשקיע ולפתח את זה. לתת להם את התנאים לפרוח. לשחק במשחקים קשים, בחידות. כשגדלתי, כל הזמן אמרו מסביב ששחמט זה משחק מאוד מבודד, ולהורים שלי היה מאוד חשוב לעבוד גם על הפן החברתי. ילדים מצטיינים הרבה פעמים מעדיפים להיות לבד או להתחבר רק עם מי שהוא כמוהם. חשוב שהם ילמדו להסתדר גם עם מי שהוא לא כמוהם. בפעילויות אצלנו במרכז, בעיקר עם קבוצות מחוננים, יש המון עבודה על עניין המשחקים הקבוצתיים. לעבוד איתם על שיתוף פעולה, עבודת צוות, כי הרבה פעמים אפשר לראות שמחוננים מכונסים בעצמם. הם רוצים לפתור את זה לבד, להתמודד עם הדברים לבד, ואנחנו מאוד משתדלים להראות להם איך ביחד הם יכולים להגיע לפתרונות".
וביחד זה בהכרח יותר טוב?
"שאלה טובה. צריך פשוט לתת להם גם את הפן החברתי. כי אם לבד הם מגיעים לפתרון… אני חושבת שבחיים קשה לנו לבד גם אם נוכל לפתור את הבעיות שאנחנו רואים. צריך לדעת גם לשתף הפעולה. הפתרונות הרבה פעמים מגיעים מהעבודה ביחד. זה כן חשוב להוציא אותם מהחשיבה שלהם, להראות להם שביחד הם יכולים להגיע לפתרונות מהירים יותר, שונים".
זה שווה בכלל? צריך להשקיע בפיתוח החשיבה של ילד? הרי אם יש לו את זה, מתישהו זה יפרוץ החוצה לבד.
"מאוד יכול להיות שילד מחונן יפרוץ גם בלי עידוד. שבאיזשהו שלב הוא כבר לא יוכל להחזיק את זה בפנים והכול יצא ממנו גם ככה. אני מאמינה שחשוב להרגיש מה הילד רוצה, מה הנטייה הטבעית שלו ולתת לו את הקרקע והבסיס הטובים ביותר עבורו. גם פיתוח חשיבה וגם דברים אחרים. גם את הספורט וגם את אימון המוח".
בראש חושב

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s