עמוק באדמה

ט"ו בשבט הגיע. חג לאילנות, אבל איך בדיוק זה קשור לבני אדם? כאן תמצאו ספר אגדות על פרחי הארץ, פעילויות ט"ו בשבט בשבת וערכות שתילה חביבות לקחת הביתה, ולקינוח מתכון על טהרת הפירות היבשים, שיעזרו לכם לחוש באווירת החג, מהחביבים ועם זאת המשעממים בחגי ארצנו.

כל שנה אנחנו מופתעים מחדש מהחג הזה, שנראה תלוש לגמרי מחיי היום יום שלנו. וכל שנה אחרי טקס נטיעות בגן של הקטן וטיול עם הכיתה של הגדול אנחנו נאלצים להודות שאולי בכל זאת, מדובר בחג הכי חמוד והכי צנוע בשנה. ט"ו בשבט הגיע ואיתו מזג אוויר מושלם, אביבי ומהפנט, וכל מה שנשאר לכם הוא לצאת החוצה וליהנות ממנו. וגם אם הקשר היחיד שלכם לראש השנה לאילנות הוא סלסילת הפירות היבשים שאתם מקבלים במתנה בעבודה, מה אכפת לכם לקרוא לבילוי המשפחתי שלכם בשבת הקרובה בילוי ברוח החג?

ספר לדרך
המטיילים שביניכם בטח שמו לב שכל טיול בטבע יכול להרוויח מסיפור טוב. מדריכי טיולים למדו כבר מזמן שאין כמו להושיב את הקבוצה המתנשפת למנוחה קצרה ולספר סיפור נחמד, לפעמים תפור בתפרים גסים כל כך עד שאפשר היה לזהות אותם מהחלל, שקשור בקשר רופף למדי לאזור שמטיילים בו.
בדיוק בשביל אלה מכם שמעדיפים לטייל בלי מדריך יצא עכשיו "סיפורי איש היער, אגדות לטיולים" של הסופר ינץ לוי (מחבר הרפתקאות הדוד אריה האהובות). הספר, שמעוצב בכוונה רבה כחוברת קלה לנשיאה והכריכה שלה תזכיר לכם מגדיר צמחים, ולא במקרה, הוא אוסף של עיבודים קולחים ויפים לאגדות קיימות, שכל אחת מהן עוסקת בצמח או פרח מצוי בישראל, וכל אחד מהם הוא בדיוק באורך המתאים לסיפור במהלך טיול בשטח. לא קצר מדי ולא ארוך מדי, לא שנוי מדי במחלוקת ובשום אופן לא משעמם. לוי אסף את הסיפורים שלו ממגוון רחב של מקורות, בין השאר סיפורי המקרא, המיתולוגיה היוונית, האחים גרים ולוין קיפניס, ומגיש אותם לקהל בשפה עכשווית ובעטיפה נעימה וקלה לעיכול. בין השאר תוכלו לקרוא בספר את סיפורו המוכר יחסית של נרקיס מהמיתולוגיה היוונית ולצדו סיפור נשכח ויפה על הכלנית והרקפת על פי סיפור של זאב וילנאי. אם אתם מטיילים עם ילדים שאוהבים סיפורים מומלץ מאוד להפוך את "סיפורי איש היער" לחלק מציוד הטיולים הקבוע שלכם.

לקט יפה של אגדות ממגוון מקורות. סיפורי איש היער

לקט יפה של אגדות ממגוון מקורות. סיפורי איש היער


"סיפורי איש היער". סיפר: ינץ לוי. איירה: ליאורה גרוסמן. זמורה ביתן.

לרכישה

פעילויות ירוקות
בחווה בפארק הירקון מציעים בשבת פעילויות מיוחדות לט"ו בשבט. נטיעות, שעת סיפור, מופע של אמנית קרקס, פעילות בשלולית החורף הגדולה וכמובן, הפינות המוכרות בחווה כמו פינת החי הנהדרת והנגרייה שבה אפשר להתנסות ביצירה בעץ. בכל עונה של השנה החווה היא אחד המקומות הנעימים ביותר לבלות בהם בשבת, ובכל פעם שאנחנו מגיעים לשם אנחנו מצטערים שזה לא קורה לנו יותר ומבטיחים לשפר את דרכינו בעתיד. מראה השמחה של הילדים שמשוחררים פתאום לחופשי בין כל האפשרויות הקוסמות האלה – סיבוב על הטרקטור. קטיף עצמי של פרחי העונה או משחק בבועות סבון ענקיות – מזכיר לנו שוב שהעובדה שבחרנו לגדל אותם בין עננות דיזל אוטובוסים וסכנות רוכבי אופניים חשמליים, לא משנה בכלל את המשיכה הטבעית שלהם למרחבים.

החווה. חקלאות עברית

החווה. חקלאות עברית


לאתר החווה
ילד: 44 ש"ח. מבוגר: 34 ש"ח.

בתערוכת המחזור "טוי סייקל" במוזיאון יפו העתיקה תתקיים מעכשיו ועד לסגירת התערוכה ב1/2 סדנת יצירה משותפת לילדים והורים של עציצים מקרטון ופסולת מוצרי צריכה שפיתח אמן הקרטון והמחזור מיקי הורוביץ. משך הסדנה 30-40 דקות.

מיחזור מקרטון. טוי סייקל

מיחזור מקרטון. טוי סייקל


שעות הפעילת של התערוכה: שני עד חמישי: 10:00-17:00, שישי: 10:00-14:00, שבת: 10:00-18:00. כניסה לתערוכה: מבוגר: 40 ש"ח, ילד: 35 ש"ח. השתתפות בסדנה בתשלום נוסף של 22 ש"ח.

http://www.toycycle.co.il/

במשתלת הסוכה בכפר אז"ר תתקיים בשבת סדנה לילדים, שבמהלכה יעצבו המשתתפים עציצים וסלסילות וישתלו בתוכן אמנון ותמר, לוע הארי ועוד. 30 שקל, כולל העציץ והשתילים.
R1-20A
להרשמה: 050-5274929.

בדיזנגוף סנטר, שבשנים האחרונות נעשים מאמצים לחבר אותו לקהילה שחיה סביבו, יתקיימו בט"ו בשבט עצמו, יום חמישי, נטיעות אורבניות לכל המעוניין. המבצע נקרא "ירוק בעיר", ובמסגרתו יוכל כל מי שירצה לנטוע שתיל, והשתיל הזה יגודל ויטופח לאחר מכן על גג הדיזנגוף סנטר עד שיהיה עץ חסון ואז יימסר לעירייה לנטיעות ברחבי העיר. הנוטעים יוכלו לעקוב אחרי העץ שנטעו ולבוא לבקר אותו במשך השנה, עד שיילקח לנטיעה במקום אחר. במקביל תתקיים הדגמה אינטראקטיבית לילדים של הפקת אנרגיה חלופית במתקני דיווש.
חמישי 11:00-17:00, קומה 1 בניין A, דיזנגוף סנטר. ללא תשלום.

בגן לאומי ירקון יתקיים בשבת אירוע ושמו "למסגר את הטבע", ובין השאר ייכללו בו תערוכת ציורי טבע, סדנאות בנושא ציורי טבע, התנסויות באומנויות ברחבי הגן וסיורים מודרכים בנושא אמנות וטבע. במקום תתקיים גם הופעה עם כלי נגינה ממוחזרים בשם "צלילים מחצר הגרוטאות".

אמנות בטבע. גן לאומי ירקון

אמנות בטבע. גן לאומי ירקון


לאתר רשות הטבע והגנים
שבת, 10:00-14:00

ירוק בבית

ערכות שתילה ירוקות לילדים בשם "כלים שלובים" יאפשרו לכם לקחת את הנטיעות, או לפחות את גידול העלעלים – אל תוך הבית. בין הערכות השונות כאלה שכוללות אדנית מחמר, אדמה מדושנת וזרעים וגם ערכות הכוללות עציץ עשוי מבד יוטה מתכלה ובו זרעים שונים, בין השאר בזיליקום וחרצית. כל הערכות מיוצרות על ידי בעלי מוגבלויות בעמותות שונות, וההכנסות מיועדות לשיקום נפגעי נפש.

אמצו חבר. עציציוטה

אמצו חבר. עציציוטה


16-75 ₪, ב"כלים שלובים", דיזנגוף 229.

"מדע חממה" של חברת משחקי יצירה אורדע היא ערכה להקמת חממה מיניאטורית הכוללת חממה להרכבה, לוחות פלסטיק, טבליות אדמה וזרעים של קישוא, מלון, חציל וסלק. החממה הוקמה בעניין רב על ידי ילדי הכיתה של הבכור, שאליה הועברה הערכה להתנסות, ואם כי עדיין מוקדם מדי לקבל תוצאות מובהקות אפשר בהחלט לומר שכמה מילדי כיתה א' הפגינו כישרון טבעי לגידול צמחים בחממות ביתיות, עיסוק שיכול להיות רב תועלת ורווח במצבים מסוימים, אם כי לאו דווקא נטול סיכונים.

נסו את זה בבית. מדע חממה

נסו את זה בבית. מדע חממה


54 ש"ח

ומתכון רלוונטי לסיום
הממתקים האלה שעשויים מתמרים ואגוזים ראויים בעצם לשם "גלילת השטן". הם טעימים כל כך עד שכמעט, אבל רק כמעט, החלטנו שהם שווים את המספר האסטרונומי של הקלוריות שהם כוללים. תוך כדי חישוב נואש של מספר השעות שנצטרך לרוץ כדי לכפר אפילו על אכילת אחד מהם, התנחמנו במחשבה שלכל הפחות, מדובר בבריאות.

גלילת תמרים ואגוזים
מרכיבים:
כוס אגוזי לוז קלויים וקצוצים
כוס אגוזי מלך או פיסטוק חלבי קלויים וקצוצים
כוס שקדים קלויים וקצוצים (אפשר להחליף בבוטנים).
חצי כוס דבש
חצי כוס סוכר
500 גרם ממרח תמרים
מעט קוקוס לציפוי

מערבבים את האגוזים והשקדים, בסיר קטן מחממים דבש, סוכר ותמרים, ובוחשים. אחרי שהתערובת מתחממת מעט מוסיפים לה את האגוזים, מורידים מהאש ומכניסים עם הסיר למקרר לשעה. אחרי שעה משמנים את משטח העבודה במעט שמן, מכינים מהעיסה שתי גלילות, מגלגלים אותן בקוקוס או בשומשום קלוי, עוטפים בנייר אפייה ומכניסים להקפאה למשך שעה. אחרי שעה מוציאים את הגלילות, פורסים אותן לפרוסות ומסדרים במנג'טים. שומרים בהקפאה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s