שניים מוצלחים

אחד למתבגרים מחוספסים ובכל זאת ראויים להבנה וסלחנות, והשני לבני ובנות שמונה עד שתים-עשרה שחובבים ספרים על קסמים שריח של אגדה ישנה שורה עליהם ומספרים סיפור מוכר ואהוב בדרך עדכנית ומרתקת. שני ספרים מתורגמים חדשים שיעשו את זה גם לכם וגם לילדים, מושלמים במיוחד כמתנה לחג. איזה חג? תתעוררו. פסח כבר כמעט כאן.

"לפני שאפול" מאת לורן אוליבר הוא סיפורה של סמנתה, בת 17 שחיה את החיים הטובים ממש עד לרגע שבו היא מתה. ומתעוררת שוב בבוקר יום מותה. ומתה שוב. וכך שוב ושוב בשרשרת של ימי שישי שחוזרים על עצמם עוד פעם ועוד פעם בזמן שסמנתה שמבינה מה קורה לה, ואולי מבינה את זה מהר מדי במטרה לשרת את הסיפור בלי עיכובים מיותרים, מנסה לשנות את מהלך האירועים כדי לשנות גם את סופו של היום הזה, ואת סוף חייה בכלל. בדרך, באופן קולח וטבעי מאוד, מצליחה המחברת לגעת כמעט בכל נושא מהותי לגבי גיל ההתבגרות – פופולאריות, סקס, בריונות והתעללות, יחסים בתוך המשפחה ועוד, ולעשות את זה בדרך נוקבת, באופן לא מטיף ולא מתחסד ועדיין מלא תובנה וסלחנות. השבוע המטלטל שעובר על סמנתה עוזר לה להתקלף לאט לאט מכל הגינונים והעמדות הפנים שכרוכים בחייה של מתבגרת פופולארית שהיא חלק מחבורת הפקאצות ששולטות בבית הספר, ולאו דווקא שלטון מלא חסד.

לפני שאפול. סקס, סמים וילדים טובים

לפני שאפול. סקס, סמים וילדים טובים


הנחת היסוד של הכותבת, שמתגלה במלואה רק בסוף הספר, היא שאפשר וכדאי לשפוט כל אחד, או לפחות כמעט כל אחד (כי יש לפחות דמות אחת בספר שלא זוכה בסלחנות הזאת) לכף זכות. וכך גם מעשים מהסוג הנאלח ביותר זוכים לבירור והבהרה שמציגה אותם לכל הפחות באור מובן יותר, גם אם לא לגמרי נסלח. בסיפור שההנחה הזאת מכתיבה, סמנתה מצליחה לברור לאט ועם לא מעט שגיאות בדרך את המסלול שיוביל אותה לגאולה.
"לפני שאפול" הוא חלק ממגמה יפה של ספרות נוער (או בעצם בוגרים צעירים) שעוסקת בלי להתבייש או להתנצל בנושאים שפעם ספרות הנוער האיכותית לא העזה לגעת בהם, ולא מפחדת שהעיסוק הזה יכתים את גיבוריה או יאיר אותם באור שלילי. עישון סיגריות, שימוש בסמים, יחסי מין מזדמנים ונהיגה בשכרות הם כמה מהנושאים שהספרים האלה מתייחסים אליהם כאל חלק טבעי מחיי הנוער. גם אם לא מדובר במעשים שרוב ההורים משתוקקים לגלות אצל המתבגרים הפרטיים שלהם, אי אפשר להתעלם מהעובדה שהם קיימים או להמשיך לראות במתבגרים שקשורים בהם יוצאי דופן. אם בעבר סימן העיסוק בתחומים כאלה את הספר ככזה שעוסק בקבוצות שוליים זניחות, היום התייחסות כזאת היא מגוחכת ומנותקת מהמציאות. סמנתה וחברותיה – תלמידות טובות ומקובלות – יעבירו את מי שעוד לא התרגל למציאות הזאת מעין טיפול בהלם. החדשות הטובות הן שאחרי התפוגגות ההלם יהיה קל יותר לראות את פרצופן האמיתי של הדמויות ולהבין שבסופו של דבר לא הרבה השתנה בעשרות השנים האחרונות.
"לפני שאפול", לורן אוליבר. מאנגלית: לינדה פניאס אוחנה. כנרת זמורה ביתן.
לרכישה
בעולם שבו כל אגדות הילדים וכל הארכיטיפים המוכרים מתערבבים בשמחה בסרטים ובסדרות טלוויזיה ששואבים מכל הבא ליד, "ג'ינקס" מאת סייג' בלקווד מביא לקורא (בן השמונה עד 12) טיפול ייחודי, עכשווי מצד אחד ומלא כבוד למסורת המכובדת של אגדות ילדים מצד אחר, בסיפור ישן נושן. אחד הסיפורים הנושנים והמוכרים ביותר בתרבות שלנו, סיפורו של היתום חסר המזל שעבר אין ספור תלאות וכאבים עד שמצא את מקומו הנכון בחיים, זוכה בספר הזה לגרסה חדשה ויפה שלא תשאיר את הקוראים אדישים.
ג'ינקס הוא יתום שגדל באחד המקומות העלובים, העניים והמזוהמים ביותר בעולם – קרחת יער בתוך יער אורוואלד המסוכן והשורץ יצורים קסומים. כמקובל אצל יתומים ואצל האנשים שמגדלים אותם, מהר מאוד ג'ינקס נלקח על ידי אביו החורג אל היער כדי להינטש שם, וכמקובל כמעט באותה מידה פגישה לא צפויה בדרך משנה את חייו מן הקצה אל הקצה ונותנת לו בית חדש, מסלול חיים אחר ושאיפות ייחודיות. הקוראים המיומנים לא יופתעו לשמוע שמי שמספק את כל אלה הוא קוסם, ושמערכת היחסים בינו לבין ג'ינקס מבוססת לפחות בהתחלה על חשדנות קלה והרבה מאוד אירוניה ואדישות מזויפת שנועדו להסתיר… משהו אחר.
חמוד וחדשני, בדיוק כמקובל. ג'ינקס

חמוד וחדשני, בדיוק כמקובל. ג'ינקס


גם החברים שפוגש ג'ינקס במהלך הספר, רבן בעל העבר המסתורי ואלפווין החכמה, שהיא דמות נפלאה של ילדה שלא צריכה ולא תובעת לעצמה שום יחס מיוחד בגלל מינה, הם חלק מאותו מסלול סיפורי צפוי ובכל זאת מענג. כשהשלושה מאחדים כוחות בניסיון למצוא פתרון לבעיות שכל אחד מהם סובל מהן, הם עושים לא פחות ממה שהיינו מצפים מהם, במסגרת הסיפורית המוכרת והאהובה הזאת.
אם ככה, מה חדש ויפה כל-כך בספר הזה, והופך אותו לשונה מאלף סיפורים שכבר שמענו וקראנו? אולי העליזות חסרת הבושה שבה שוקעת בלקווד (הסופרת, שכדי לדעת משהו עליה תצטרכו ללכת לגוגל. בהוצאת הספרים לא מצאו לנכון להקדיש אפילו דש ספר קטנטן לטובת כמה מילים עליה) באווירת העולם הקסום שיצרה מאלף מקורות שונים ועדיין דומים זה לזה, או תחושת הביטחון שמרחפת מעל הספר ולא מניחה לקורא לחשוש, גם ברגעים הקשים ביותר, שהסוף יהיה רע ומפחיד. תחושת הביטחון הזאת, בצירוף הסיפור הברור וחסר ההסתעפויות המורכבות, הופכות את הספר החמוד הזה למושלם לקוראים צעירים יחסית.
"ג'ינקס", מאת סייג' בלקווד. מאנגלית: מאירה פירון. הוצאת טל-מאי.
לרכישה

נהניתם? ספרו לחבריכם כדי שיהיה לנו דלק להמשיך. שיתוף, לייק או תגובה יתקבלו בשמחה.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s